2009 TDF Sweep

Congratulations to all the prize winners, 
we hope it enhanced your enjoyment of the Tour De France
and look forward to you participating again next year
&
Thank you for you help with our fundraising. 

Jersey Rider No. Rider Sweep Stage Winner
Yellow 21 CONTADOR Alberto Steve Johnson
Green 6 HUSHOVD Thor Gemma Kernich
KOM 91 PELLIZOTTI Fran Felicity Laing
Young Rider 31 SCHLECK Andy John Lockwood
Lanterne Rouge 104 HUTAROVICH Yauheni Martin Kennedy
*** *** *** ***
Stage Rider No. Rider Sweep Stage Winner
21 71 CAVENDISH Mark John Curran
20 45 GARATE Juan Manuel Rob Laing
19 71 CAVENDISH Mark John Curran
18 21 CONTADOR Alberto Steve Johnson
17 36 SCHLECK Frank Neville Nottle
16 61 ASTARLOZA Mikel Tracy Buchamam
15 21 CONTADOR Alberto Steve Johnson
14 165 IVANOV Serguei Domenic Vozzo
13 5 HAUSSLER Heinrich Rohan Fernandez
12 38 SORENSEN Nicki Mark Schutz
11 71 CAVENDISH Mark John Curran
10 71 CAVENDISH Mark John Curran
9 144 FEDRIGO Pierrick Stacey Easton
8 118 SANCHEZ Luis-Leon Milly Hawke
7 174 FEILLU Brice Steve Edmonson
6 6 HUSHOVD Thor Gemma Kernich
5 141 VOECKLER Thomas Felicity Laing
4 21 Team ASTANA Steve Johnson
4 22 Team ASTANA Jordon Schutz
4 23 Team ASTANA Chris Parsons
4 24 Team ASTANA Renee Braithwaite
4 25 Team ASTANA Ian Ward
4 26 Team ASTANA Eleanor Hurley
4 27 Team ASTANA Bev Gaughwin
4 28 Team ASTANA James Power
4 29 Team ASTANA Jeremy Champion
3 71 CAVENDISH Mark John Curran
2 71 CAVENDISH Mark John Curran
1 33 CANCELLARA Fabian Richard Edwards

 

Ticket Holder Rider # Rider Name Nat Team
Pauline McPherson 1 SASTRE Carlos CERVELO TEST TEAM
Jodie Sullivan 2 CUESTA Inigo CERVELO TEST TEAM
Bill McMahon 3 GOMEZ MARCHANTE Jose Angel CERVELO TEST TEAM
Peter O’Neill 4 GUSTOV Volodymir CERVELO TEST TEAM
Rohan Fernandez 5 HAUSSLER Heinrich CERVELO TEST TEAM
Gemma Kernich 6 HUSHOVD Thor CERVELO TEST TEAM
Sue Nottle 7 KLIER Andreas CERVELO TEST TEAM
Mark Gregory (micro G ) 8 LANCASTER Brett Daniel CERVELO TEST TEAM
Brian Delaney 9 ROULSTON Hayden CERVELO TEST TEAM
John Murphy 11 EVANS Cadel SILENCE – LOTTO
Vanessa Braithwaite 12 DELAGE Mickaël SILENCE – LOTTO
Bev Bradwell 13 LANG Sebastian SILENCE – LOTTO
Graeme Zucker 14 LLOYD Matthew SILENCE – LOTTO
Christine Schutz 15 SCHEIRLINCKX Staf SILENCE – LOTTO
Karin Diricx 16 VAN AVERMAET Greg SILENCE – LOTTO
Susan Blackwell 17 VAN DEN BROECK Jurgen SILENCE – LOTTO
Sam Gooding    18 VAN SUMMEREN Johan SILENCE – LOTTO
Ken Gooding   19 WEGELIUS Charles SILENCE – LOTTO
Steve Johnson 21 CONTADOR Alberto ASTANA
Jordon Schutz 22 ARMSTRONG Lance ASTANA
Chris Parsons 23 KLÖDEN Andréas ASTANA
Renee Braithwaite 24 LEIPHEIMER Levi ASTANA
Ian Ward    25 MURAVYEV Dmitriy ASTANA
Eleanor Hurley 26 PAULINHO Sergio ASTANA
Bev Gaughwin 27 POPOVYCH Yaroslav ASTANA
James Power 28 RAST Gregory ASTANA
Jeremy Champion 29 ZUBELDIA Haimar ASTANA
John Lockwood 31 SCHLECK Andy TEAM SAXO BANK
Rob Laing 32 ARVESEN Kurt-Asle TEAM SAXO BANK
Richard Edwards 33 CANCELLARA Fabian TEAM SAXO BANK
Mel Siciliano 34 LARSSON Gustav TEAM SAXO BANK
Neville Williams 35 O’GRADY Stuart TEAM SAXO BANK
Neville Nottle 36 SCHLECK Frank TEAM SAXO BANK
Joan Hennessy 37 SORENSEN Chris TEAM SAXO BANK
Mark Schutz 38 SORENSEN Nicki TEAM SAXO BANK
David Miller 39 VOIGT Jens TEAM SAXO BANK
Peter Pedler 41 MENCHOV Denis RABOBANK
Troy Collett 42 CLEMENT Stef RABOBANK
Chelsey Key 43 FLECHA Juan Antonio RABOBANK
Joanne Easton 44 FREIRE Oscar RABOBANK
Rob Laing 45 GARATE Juan Manuel RABOBANK
Milly Hawke 46 GESINK Robert RABOBANK
Steve Everard 47 NIERMANN Grischa RABOBANK
Frank Geiser 48 POSTHUMA Joost RABOBANK
Nathan Burns 49 TEN DAM Laurens RABOBANK
Sam Gooding    51 VANDE VELDE Christian GARMIN – SLIPSTREAM
Brian Delaney 52 DEAN Julian GARMIN – SLIPSTREAM
Aaron Bell 53 FARRAR Tyler GARMIN – SLIPSTREAM
Phil Lawes 54 HESJEDAL Ryder GARMIN – SLIPSTREAM
Aidan Thomson 55 MAASKANT Martijn GARMIN – SLIPSTREAM
Peter Watts 56 MILLAR David GARMIN – SLIPSTREAM
Shirley Schutz 57 PATE Danny GARMIN – SLIPSTREAM
Michael Fitzgerald 58 WIGGINS Bradley GARMIN – SLIPSTREAM
Keith McPherson 59 ZABRISKIE David GARMIN – SLIPSTREAM
Tracy Buchamam 61 ASTARLOZA Mikel EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Anthony Braithwaite 62 ANTON Igor EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Renee Braithwaite 63 FERNANDEZ Koldo EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Rex Phillips 64 MARTINEZ Egoi EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Rex Phillips 65 OROZ Juan José EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Ann Gooding   66 PEREZ LEZAUN Alan EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Neville Nottle 67 PEREZ MORENO Ruben EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Ian Pedler 68 TXURRUKA Amets EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
Alex Bates 69 VERDUGO Gorka EUSKALTEL – EUSKADI (EUS)
John Curran 71 CAVENDISH Mark TEAM COLUMBIA – HTC
Graeme Zucker 72 EISEL Bernhard TEAM COLUMBIA – HTC
Rob Laing 73 GRABSCH Bert TEAM COLUMBIA – HTC
Zucker 74 HINCAPIE George TEAM COLUMBIA – HTC
Margaret Vade 75 KIRCHEN Kim TEAM COLUMBIA – HTC
Ken Gooding   76 MARTIN Tony TEAM COLUMBIA – HTC
Karin Diricx 77 MONFORT Maxime TEAM COLUMBIA – HTC
Julian Blackwell 78 RENSHAW Mark TEAM COLUMBIA – HTC
Su Spencer 79 ROGERS Michael TEAM COLUMBIA – HTC
Paul Hodgson 81 EFIMKIN Vladimir AG2R-LA MONDIALE
Chelsey Key 82 ARRIETA Jose Luis AG2R-LA MONDIALE
John Lockwood 83 DESSEL Cyril AG2R-LA MONDIALE
Bill McMahon 84 DUPONT Hubert AG2R-LA MONDIALE
Roger Blackwell 85 GOUBERT Stephane AG2R-LA MONDIALE
Jeremy Champion 86 MONDORY Lloyd AG2R-LA MONDIALE
David Parker 87 NOCENTINI Rinaldo AG2R-LA MONDIALE
Paul King 88 RIBLON Christophe AG2R-LA MONDIALE
Matt Holmes 89 ROCHE Nicolas AG2R-LA MONDIALE
Felicity Laing 91 PELLIZOTTI Franco LIQUIGAS
Netti Edmonson 92 BENNATI Daniele LIQUIGAS
Cathy Edmonson 93 KREUZIGER Roman LIQUIGAS
Catherine Braithwaite 94 KUSCHYNSKI Aleksandr LIQUIGAS
Chris Edmonson 95 NIBALI Vincenzo LIQUIGAS
John Dermody 96 SABATINI Fabio LIQUIGAS
Jerome Claessen 97 VANDBORG Brian LIQUIGAS
Jeremy Watkinson 98 VANOTTI Alessandro LIQUIGAS
Ben Cheney 99 WILLEMS Frederik LIQUIGAS
Bryan McIntyre 101 CASAR Sandy FRANCAISE DES JEUX
David Miller 102 COPPEL Jérôme FRANCAISE DES JEUX
Mel Yuill 103 GESLIN Anthony FRANCAISE DES JEUX
Martin Kennedy 104 HUTAROVICH Yauheni FRANCAISE DES JEUX
Felicity Laing 105 JOLY Sébastien FRANCAISE DES JEUX
Sue Yuill 106 LE MEVEL Christophe FRANCAISE DES JEUX
Luke Rosie 107 ROY Jérémy FRANCAISE DES JEUX
Matthew Mayes 108 VAUGRENARD Benoît FRANCAISE DES JEUX
Vic Dryga 109 VEIKKANEN Jussi FRANCAISE DES JEUX
Alison Hurley 111 PEREIRO SIO Oscar CAISSE D’EPARGNE
Jill Gould 112 ARROYO David CAISSE D’EPARGNE
Chris Schutz 113 FARIA DA COSTA Rui Alberto CAISSE D’EPARGNE
Chris & Deb Sharman 114 COYOT Arnaud CAISSE D’EPARGNE
Jean Harris 115 GUTIERREZ José Ivan CAISSE D’EPARGNE
Marie Grieger 116 PASAMONTES Luis CAISSE D’EPARGNE
James Power 117 ROJAS Jose Joaquin CAISSE D’EPARGNE
Milly Hawke 118 SANCHEZ Luis-Leon CAISSE D’EPARGNE
George Scherstobit 119 URAN Rigoberto CAISSE D’EPARGNE
Lee Hubbard 121 MONCOUTIE David COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
George Lewkowicz 122 AUGE Stéphane COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Neil Russell 123 DUMOULIN Samuel COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Mark Gregory 124 DUQUE Leonardo COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Peter Larsson 125 FERNANDEZ Bingen COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Lyle Baird 126 KERN Christophe COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Sue Nottle 127 MINARD Sébastien COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Leonie Dohring 128 MOINARD Amaël COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Alex Yuill 129 PAURIOL Rémi COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
Felicity Laing 131 BALLAN Alessandro LAMPRE – N.G.C
Carole O’Neill 132 BANDIERA Marco LAMPRE – N.G.C
Bernie Dermody 133 BRUSEGHIN Marzio LAMPRE – N.G.C
Nathan Burns 134 FURLAN Angelo LAMPRE – N.G.C
Jerome Claessen 135 LOOSLI David LAMPRE – N.G.C
Chris Spence 136 RIGHI Daniele LAMPRE – N.G.C
Rob Laing 137 SANTAMBROGIO Mauro LAMPRE – N.G.C
Janet & Alan White 138 SAPA Marcin LAMPRE – N.G.C
Alex Edmonson 139 SPILAK Simon LAMPRE – N.G.C
Felicity Laing 141 VOECKLER Thomas BBOX BOUYGUES TELECOM
Gemma Kernick 142 ARASHIRO Yukiya BBOX BOUYGUES TELECOM
Rex Phillips 143 BONNET William BBOX BOUYGUES TELECOM
Stacey Easton 144 FEDRIGO Pierrick BBOX BOUYGUES TELECOM
Rex Phillips 145 HADDOU Saïd BBOX BOUYGUES TELECOM
Helen  Baird 146 LEFEVRE Laurent BBOX BOUYGUES TELECOM
John Hennessy 147 PICHOT Alexandre BBOX BOUYGUES TELECOM
Jason Kohlmorgen 148 ROLLAND Pierre BBOX BOUYGUES TELECOM
Deb Venturi 149 TROFIMOV Yury BBOX BOUYGUES TELECOM
Mark Gregory (mini G) 151 CHAVANEL Sylvain QUICK STEP
David Linton  152 BARREDO Carlos QUICK STEP
Jessica Grieger 153 BOONEN Tom QUICK STEP
Bryan McIntyre 154 DE JONGH Steven QUICK STEP
Sean Hennessy 155 DEVOLDER Stijn QUICK STEP
Chris Gaughwin 156 PINEAU Jérôme QUICK STEP
Sean Hennessy 157 ROSSELER Sébastien QUICK STEP
Barry Skinner 158 TOSATTO Matteo QUICK STEP
Jodie Sullivan 159 VAN DE WALLE Jurgen QUICK STEP
Dalla Zimmer 161 KARPETS Vladimir TEAM KATUSHA
Karl & Frances Cameron-Jackson 162 BOTCHAROV Alexandre TEAM KATUSHA
Alexia Blackwell 163 HORRACH Joan TEAM KATUSHA
Caitlin Harris 164 IGNATIEV Mikhail TEAM KATUSHA
Domenic Vozzo 165 IVANOV Serguei TEAM KATUSHA
Rosemary Williams 166 NAPOLITANO Danilo TEAM KATUSHA
David Grivell  167 POZZATO Filippo TEAM KATUSHA
Alex Bates 168 TRUSSOV Nicolaï TEAM KATUSHA
Janet & Alan White 169 VANDENBERGH Styn TEAM KATUSHA
Frank Parrello 171 MOREAU Christophe AGRITUBEL
Su Spencer 172 BOUET Maxime AGRITUBEL
Neil Corbett 173 CALZATI Sylvain AGRITUBEL
Steve Edmonson 174 FEILLU Brice AGRITUBEL
Steve Sitton 175 FEILLU Romain AGRITUBEL
Alexandra Hurley 176 GONZALO RAMIREZ Eduardo AGRITUBEL
Frances Hurley 177 LE LAY David AGRITUBEL
Katrina Moore 178 LEQUATRE Geoffroy AGRITUBEL
David Schutz 179 VOGONDY Nicolas AGRITUBEL
Rob Laing 181 GERDEMANN Linus TEAM MILRAM
Ben Cheney 182 CIOLEK Gerald TEAM MILRAM
Frank Pappagalo 183 FOTHEN Markus TEAM MILRAM
Ann Gooding   184 FRÖHLINGER Johannes TEAM MILRAM
Mark Gregory (partner) 185 KNEES Christian TEAM MILRAM
Barry Skinner 186 TERPSTRA Niki TEAM MILRAM
Felicity Laing 187 VELITS Peter TEAM MILRAM
Michael Fitzgerald 188 WEGMANN Fabian TEAM MILRAM
Meriel Custance 189 WROLICH Peter TEAM MILRAM
Rainer Huefner 191 LEMOINE Cyril SKIL-SHIMANO
Troy Collett 192 BEPPU Fumiyuki SKIL-SHIMANO
Troy Collett 193 DE KORT Koen SKIL-SHIMANO
Lorraine Schutz 194 GESCHKE Simon SKIL-SHIMANO
Harnett 195 HIVERT Jonathan SKIL-SHIMANO
Marion Spence 196 HUPOND Thierry SKIL-SHIMANO
Robyn Dryga 197 ROOIJAKKERS Piet SKIL-SHIMANO
Allan Yuill 198 TIMMER Albert SKIL-SHIMANO
Julie Petito 199 VAN HUMMEL Kenny Robert SKIL-SHIMANO