Category Archives: News
South Coast Cycling
Paul King Plumbing Results from 13/02/2015
Heart Starter Senior A –D. Radz, S. Hennessy, P. Bole- Schneider, P. King
Heart Starter Senior B – A. Gwiazdzinski, B. McIntyre, L. Walker, T. Wyeld
Heart Starter Senior C –D. Drake, G. Kernich, A. Foundas, T. Manning
Heart Starter Senior D –R. Walis, L. Fleming
Heart Starter Junior 2 – J. Currie, N. Shivnani, H. Le Fournour
Heart Starter Junior 1 – E. Walker, A. Johnson, E. Coulter
Senior A Grade Paul King Plumbing Handicap –C. Thomas, S. Hennesey, M. Young, P. Fountas
Senior B Grade Paul King Plumbing Handicap – A. Gwiazdzinski, T. Lennon, B. McIntyre, L. Walker
Senior C /D Grade Paul King Plumbing Handicap – L. Fleming, R. Walis, R. Lam, D. Drake
Junior Paul King Plumbing Handicap – J. Currie, E. Walker, A. Johnson, H. Le Fournour
Senior A Grade Italian Pursuit –
King Team – Paul King, Paul Fountas, S. Hennessy , C. Thomas 1:15:64 ,
Radz, M. Young, P. Bole- Schneider, J. Van der Pocl Team 1:16:34
Senior B Grade Italian Pursuit –
T.Lennon , L. Walker, D. Drake -Team 1:16:72
McIntyre, T. Wyeld, D. Tattersall, A. Gwiazdzinski Team 1:17:40
Senior C/D Grade Italian Pursuit –
G.Kernich, L. Flemming, T. Manning Team 1:05:11
R.Walis, R. Lam, A. Founda Team 1:05:18
Junior Italian Italian Pursuit –
Walker, N, Shivnani, team 1:42:12
Coulter, J. Currie, H . Le Fournour, A. Johnson Team 1:40:83
Senior A/B Scratch Race – J. Van der Pocl, D. Radz, C. Thomas, D. Drake
Senior B – Scratch Race D. Tattersall, A. Gwiazdzinski, T.Wyeld, L.Walker
Senior C /D– Scratch Race –G. Kernich, R. Lam, A. Foundas, T. Manning
Junior 1- Scratch Race E. Walker, A. Johnson, H. Le Fournour, E. Coulter
Junior 2 –Scratch race -, H. Le Fournour ,N. Shivnani, J. Currie
South Coast Cycling
UpFront Bikes Series Results from 6/02/2015
Heart Starter Senior A – K. Franson, P.Lechelt, S. Hennessy, P. Fountas
Heart Starter Senior B – A. Gwiazdzinski, L.Walker, M. Chaffey,T.Wyeld
Heart Starter Senior C – E.Vanhoof, S. Harris, R. Lam, G. Kernich
Heart Starter Senior D –D. Dake, K. Little, L. Fleming.
Heart Starter Junior 3 – H. Le Fournour, J. Currie, M.McAvaney
Heart Starter Junior 2 – A. Johnson, E. Coulter
Heart Starter Junior 1 – L. Walker, D. Tattersall
Senior A Grade Handicap –D. Radz, P. Bole- Schneider, P. Fountas, M. Young
Senior B Grade Handicap – A. Gwiazdzinski, M. Chaffey, T.Wyeld, L.Walker,
Senior C Grade Handicap – R. Lam, E.Vanhoof, G. Kernich, D. Milne
Senior D Grade Derby- D –D. Dake, K. Little, L. Fleming
Senior A Grade Pursuit – Fountas Team 2.39.8 , Back Team 2.41.2
Senior B/C Grade Pursuit –Back Team 2.46.35 , Harris Team 2.54.7
Junior Italian Pursuit – Back team 1.28.9, Front Team 1.39.15
Senior A Scratch Race – D. Radz, S. Hennessy, P. Bole- Schneider , K. Franson
Senior B – Scratch Race D. Tattersall, A. Gwiazdzinski, T.Wyeld, L.Walker
Senior C – Scratch Race – D. Drake, G. Kernich, S. Harris, E.Vanhoof
Senior D – Scratch Race L. Fleming, K. Little
Junior Combined – Scratch Race A. Johnson, H. Le Fournour, E. Coulter
Results from the Upfront Bike Series 30/01/2015.
Heart Starter Senior A & B – S. Hennessy, P. Lechelt, W. Little, P. Bole – Schneider.
Heart Starter Senior C & D – G. Kernich, E. Vanhoof, K. Little, C. Maher.
Heart Starter Junior 1 – L. Walker, D. Tattersall.
Heart Starter Junior 2 – E. Walker, A. Johnson.
Heart Starter Junior 3 – H. Le Fournour, X. Moore.
Little Trackies 1 Lap Time Trial – Jasmine 1:16.13, Jacob 57.20.
Senior A & B Grade 2 or 3 up Sprints –
W. Little beat P. Lechelt & S. Hennessy.
A. Gwiazdzinski beat P. Bole – Schneider,
M.Steele beat P. Fountas.
P. King beat M. Young & D. Bottrill.
S. Hennessy beat D. Bottrill
P. Fountas beat M. Young
W. Little beat P. Bole – Schneider
P. Lechelt beat P. King
A. Gwiazdzinski beat M. Steele & B. McIntyre
B. McIntyre beat E. Vanhoof & C. Maher
Senior C & D Grade 2 or 3 up Sprints –
T. Manning , K. Little Draw
G. Kernich beat R. Tormet
R. Lam beat K. Fettes
R. Lam beat C. Maher
R. Tormet beat E. Vanhoof
K. Fettes beat K. Little
G. Kernich, beat T. Manning.
All Junior Handicap 1 – X. Moore, H. Le Fournour, A. Johnson, J. C .
All Junior Handicap 2 – X. Moore, E. Walker, A. Johnson, H. Le Fournour.
Junior 1 – 3 Italian Pursuit – .
01:36.56 – J. C , X. Moore, E. Walker, L. Walker.
01:34.60 – J. Currie, H. Le Fournour, A. Johnson, D. Tattersall.
1 Lap Time Trial – H. Le Fournour 54.69, , X. Moore 51.81, J. Currie 59.59, D Tattersall, L. Walker 40.13, E. Walker 45.60, A. Johnson 47.30.
Senior A & B Grade Scratch Race – P. Lechelt, D. Bottrill, P. Bole – Schneider, B. McIntyre.
C & D Scratch RaceG. Kernich, C. Maher, K. Fettes, T. Manning.
A & B Handicap-M. Young, M. Steele, B. McIntyre, A. Gwiazdzinski
C & D grades Handicap – R. Lam, E. Vanhoof, K. Little, G. Kernich.