Category Archives: News
“South Coast Cycling “Southbound Mega Gym Sprint Night Edwardstown Velodrome 28 – 10 – 16.
Heart Starter Senior A – S. Eglinton, L. Walker, A. S, D. Radzikiewicz.
Heart Starter Senior B – S. Hennessy, I. Nicholls, M. Young, D. Drake.
Heart Starter Senior C – D. Slater, A. Foundas, P. King.
Heart Starter Senior D – R. Tormet, D. Milne, N. Chaffey, L. Fleming.
Heart Starter Junior 1 – T. Siama, E. Walker, H. May, E. Coulter.
Heart Starter Junior 2 – T. Kohn, S. Johnson, E. Birrane, H. Nicholas.
Heart Starter Junior – J. Currie, A. Buckby, W. Mathwin, N. Crick.
Little Trackies 1/2 lap Handicap – S. Lennon, L. Crick, H. Durston, G. Chaffey.
Little Trackies Flying 100m -S. Lennon – 16.66, H. Durston – 17.62, L. Crick – 19.60, G. Dixon – 22.25, G. Dixon – 22.25, L. Dixon – 22.47, G. Chaffey – 24.35.
Juniors Flying 200m – T. Siama – 13.76, E. Walker – 14.36, H. May – 14.78, E. Coulter – 14.84, E. Birrane – 15.42, T. Kohn – 16.28, S. Johnson – 16.56, J. Currie – 17.41, A. Buckby – 18.18, H. Nicholas – 18.93, W. Mathwin – 19.82, G. Currie – 20.11, N. Crick – 20.60,
Senior Flying 200m – S. Eglinton – 12.20, D. Miller – 12.50, D. Radzikiewicz – 13.06.
L. Walker – 13.08, A. Gwiazdzinski – 13.22, D. Drake – 13.31, A. S – 13.33, I. Nicholls – 13.36.
P. Davis – 13.42, S. Hennessy – 13.66, D. Cripwell – 13.70, J. DeGuide – 13.75, M. Chaffey – 13.82.
S. Harris – 14.06, M. Young – 14.25, P. Fountas – 14.28, A. Foundas – 14.78, R. Tormet – 15.07.
P. King – 15.38, D. Milne – 15.55, D. Slater – 15.92, L. Fleming – 16.90, N. Chaffey – 17.08.
Senior A Grade Lightning Handicap – P. Davis, A. Gwiazdzinski, P. Fountas, A. S.
Senior B Grade Lightning Handicap – M. Chaffey, D. Drake, I. Nicholls, M. Young.
Senior C Grade Lightning Handicap – A. Foundas, D. Slater, P. King.
Senior D Grade Lightning Handicap – S. Harris, N. Chaffey, D. Milne, R. Tormet.
Junior Lightning Handicap – G. Currie, J. Currie, E. Coulter, H. May.
Little Trackies Handicap – G. Chaffey, L. Dixon, H. Durston, S. Lennon.
Senior A Keirin – S. Eglinton, L. Walker, D. Cripwell, D. Radzikiewicz.
Senior B Keirin – D. Drake, I. Nicholls, S. Hennessy, M. Chaffey.
Senior C Keirin – P. King, D. Slater, A. Foundas, S. Harris.
Senior D Keirin – D. Milne, R. Tormet, L. Fleming, N. Chaffey.
Junior Keirin – H. May, E. Walker, T. Siama, S. Johnson.
Junior Scratch Race – J. Currie, A. Buckby, W. Mathwin, G. Currie.
SCC Omnium Rd 1 21 – 10 – 16.
Heart Starter Senior A – J. Hogan, S. Eglinton, L. Walker, D. Radzikiewicz.
Heart Starter Senior B & C – I. Nicholls, M. Chaffey, M. Steel, G. Kanki_Knight.
Heart Starter Senior D – S. Harris, R. Tornett, D. Milne, L. Fleming.
Heart Starter Junior 1 – N. Davies, E. Walker, A. Johnson.
Heart Starter Junior 2 – H. May, T. Siama, H. Nicholas, T. Wight.
Heart Starter Junior – J. Currie, S. Wight, G. Currie.
Little Trackies 1/2 lap Handicap – G. Chaffey, S. Lennon, H. Durston.
1 Lap Time Trial –
Juniors – N. Davies – 37.72, T. Siama – 39.38, A. Wight – 40.01, H. May – 40.31, E. Walker – 40.45.
H. Nicholas – 42.32, T. Wight – 42.64, A. Johnson – 42.90, S. Johnson – 43.68, J. Currie – 51.46.
S. Wight – 55.63, G. Currie – 57.42.
Little Trackies – S. Lennon – 1:10.77, H. Durston – 1:19.28, G. Chaffey – 1:36.06.
Senior Flying 200m
S. Eglinton – 12.36, J. Hogan – 12.54. D. Miller – 12.57, P. Lechelt – 13.04, L. Walker – 13.05, D. Radzikiewicz – 13.08, M. Ireland – 13.15. A. Gwiazdzinski – 13.25, R. Lam – 13.32, B. McIntyre – 13.37, A. Schumacher – 13.40, I. Nicholls – 13.56. S. Hennessy – 13.68, M. Steel – 13.71, P. Fountas – 14.09, G. Kanki_Knight – 14.35, M. Young – 14.37. S. Harris – 14.78, D. Tattersall – 15.30, R. Tornett – 15.45, D. Milne – 15.88, G. Kernich – 15.89. N. Chaffey – 17.07, L. Fleming – 17.11.
Senior A Grade Lightning Handicap – A. Gwiazdzinski, B. McIntyre, P. Fountas, M. Young.
Senior B & C Grade Lightning Handicap – R. Lam, G. Kernich, M. Chaffey, M. Steel.
Senior D Grade Lightning Handicap – R. Tornett, L. Fleming, D. Milne, N. Chaffey.
Junior Lightning Handicap – T. Siama, H. Nicholas, H. May, S. Wight.
Little Trackies Handicap – S. Lennon, G. Chaffey, H. Durston,.
Senior A Scratch Race – J. Hogan, L. Walker, A. Schumacher, S. Eglinton.
Senior B & C Scratch Race – M. Steel, D. Tattersall, I. Nicholls, M. Chaffey.
Senior D Scratch Race – S. Harris, D. Milne, N. Chaffey, L. Fleming.
Junior Scratch Race – N. Davies, E. Walker, A. Johnson.
Junior Scratch Race – H. May, T. Siama, E. Walker, N. Davies.
Junior Scratch Race – J. Currie, G. Currie, S. Wight.
South Coast Cycling – Paul King Plumbing Series 14 – 10 – 16.
Heart Starter Senior A – L. Wight, L. Walker, S. Eglinton, M. Ireland.
Heart Starter Senior B – A. Schumacher, S. Hennessy, I. Nicholls, M. Steel.
Heart Starter Senior C – D. Slater, G. Kernich, R. Lam.
Heart Starter Senior D – L. Fleming, D. Milne, N. Chaffey, T. Green.
Heart Starter Junior 1 – A. Miller, N. Davies, H. May, E. Walker.
Heart Starter Junior 2 – T. Kohn, T. Wight, I. Kelly, M. Nett.
Heart Starter Junior – H. Nicholas, J. Currie, S. Wight, G. Currie.
Little Trackies 1/2 lap Handicap – S. Lennon, O. Managhan, L. Dixon, G. Dixon.
Senior A Grade Lightning Handicap – B. McIntyre, M. Ireland, L. Walker, P. Davis.
Senior B Grade Lightning Handicap – A. Schumacher, M. Chaffey, D. Tattersall, I. Nicholls.
Senior C Grade Lightning Handicap – R. Lam, G. Kernich, D. Slater.
Senior D Grade Lightning Handicap – D. Kubilius, M. Jones, L. Fleming, T. Green.
Junior Lightning Handicap – H. May, E. Walker, E. Coulter, N. Davies.
Junior Lightning Handicap – S. Johnson, S. Wight, H. Nicholas, G. Currie.
Little Trackies Time Trial – S. Lennon – 1:06.76, L. Dixon – 1:28.43, O. Managhan – 1:30.00,
G. Dixon – 1:30.93, H. Durson – 1:14.61. A. Monaghan – 1:30.94, G. Chaffey – 1:39.96.
Senior A Team Italian Pursuit
01:28.27 – A. Mun, D. Miller, P. Davis, S. Eglinton, M. Ireland.
01:32.78 – P. Lechelt, B. McIntyre, D. Radzikiewicz, L. Walker, L. Wight, D. Chipwell.
Senior B Team Italian Pursuit
01:17.22 – P. King, S. Hennessy, M. Chaffey, A. Schumacher, A. Scott.
01:18.05 – I. Nicholls, M. Steel, G. Kernich, R. Lam, D. Slatet.
Senior D Team Italian Pursuit
01:44.26 – M. Jones, L. Fleming, D. Kubilius, A. Puckridge.
01:45.14 – N. Chaffey, T. Green, D. Milne, D. Tattersall.
Junior A Team Italian Pursuit
02:41.59 – J. Currie, N. Davies, S. Johnson, E. Walker, T. Kohn, A. Miller, S. Wight, T. Wight.
02:51.68 – G. Currie, E. Coulter, H. Nicholas, A. Wight, M. Nett, E. Birrane, H. May, J. Bessell.
Little Trackeez Handicap – H. Durson, L. Dixon, S. Lennon, A. Monaghan, G. Dixon.
Senior A Scratch Race – S. Eglinton, D. Radzikiewicz, D. Miller.
Senior B Scratch Race – I. Nicholls, S. Hennessy, A. Scott, M. Steel.
Senior C Scratch Race – D. Slater, G. Kernich, P. King, R. Lam.
Senior D Scratch Race – D. Kubilius, D. Milne, L. Fleming, T. Green.
Junior Scratch Race – H. May, A. Miller, N. Davies, E. Walker.
Junior Scratch Race – T. Kohn, I. Kelly, A. Wight, L. Wight.
Junior Scratch Race – J. Currie, S. Wight, G. Currie.
Edwardstown Velodrome Start of Track Season 07 – 10 – 16.
Heart Starter Senior A – S. Eglinton, M. Holdener, T. Lennon, M. Ireland.
Heart Starter Senior B – A. Schumacher, I. Nicholls, M. Steel, A. Schumacher.
Heart Starter Senior C – D. Slater, G. Kernich, S. Woodwiss, R. Lam.
Heart Starter Senior D – T. Green, J. Easson, L. Fleming, N. Chaffey.
Heart Starter Junior 1 – D. Tattersall, S. Johnson, E. Coulter, E. Birrane.
Heart Starter Junior 2 – L. Slater, J. Currie, H. Nicholas, A. Buckby.
Little Trackies 1/2 lap Handicap – S. Lennon, O. Managlan, A. Monaghan, G. Dixon.
Senior A Grade Lightning Handicap – B. McIntyre, M. Holdener, M. Ireland, B. Simpson.
Senior B Grade Lightning Handicap – M. Chaffey, A. Schumacher, M. Steel, I. Nicholls.
Senior C Grade Lightning Handicap – R. Lam, R. Tormet, S. Woodwiss, G. Kernich.
Senior D Grade Lightning Handicap – S. Harris, M. Jones, N. Chaffey, D. Milne.
Junior Lightning Handicap – J. Currie, S. Johnson, L. Slater, H. Nicholas.
Little Trackeez Handicap – S. Lennon, L. Dixon, G. Chaffey, G. Dixon, O. Managlan, 0. Monaghan.
Senior A Scratch Race – S. Eglinton, M. Holdener, B. Simpson, B. McIntyre.
Senior B & C Scratch Race – J. Bessell, A. Schumacher, I. Nicholls, M. Steel.
Senior D Scratch Race – D. Milne, J. Easson, T. Green, R. Lam.
Junior Scratch Race – D. Tattersall, S. Johnson, E. Coulter.
Junior Scratch Race – E. Birrane, H. Nicholas, A. Buckby.
Junior Scratch Race – O. Atherton, L. Slater, G. Currie, J. Currie.
Time Trial – S. Lennon – 43:58, A. Monaghan – 50:10, L. Dixon – 51:27, O. Managlan – 51:46, G. Dixon – 44:63. G. Chaffey – 54:73.
Great start to South Coast Track Cycling season and the Information session. With a good bunch of riders in Senior A grade and some very excited new little trackies we are all looking forward to a great season of racing. There was a lot of new faces and some of the regulars at the information session and we all heard from Annabel Digance and Tim Pfeiffer about the exciting plans for Edwardstown complex redevelopment. Thanks to Jarrod and Chris for cooking the bbq tonight.
Photo credit Michael Young